Zarządzanie płatnościami a urządzenia mobilne – BLIK.

BLIKCharakterystyka systemu BLIK.

BLIK jest niczym innym, jak polskim systemem płatności mobilnej. Dzięki niemu, za pomocą smartfonów i specjalnej aplikacji, można przeprowadzać płatności w sklepach, wpłacać i wypłacać gotówkę w bankomatach oraz wykonywać przelewy międzybankowe i generować czeki z 9-cyfrowym kodem. Jego wykorzystanie uwzględniają zarówno sklepy stacjonarne jak i internetowe. Warto wspomnieć że liczba sklepów internetowych uwzględniających płatność za jego pomocą, stale rośnie wraz z popularnością systemu mobilnego.

Co ważne, BLIK jest obecny na ważnych systemach, takich jak: DotPay, PayU, tPay, Przelewy24 oraz CashBill. Z tytułowym systemem współpracuje również wiele popularnych banków, co przekłada się na jego funkcjonalność

Przykładowe banki w których dostępny jest system BLIK:

 • PKO Bank Polski
 • Bank Millennium.
 • Alior Bank
 • Pekao SA
 • BGŻ BNP Paribas
 • Santander Bank Polska SA

Działanie i zalety korzystania z systemu BLIK.

Żeby zacząć korzystać z systemu BLIK, wystarczy założyć aplikację mobilną i być klientem przynajmniej jednego z banków, który uwzględnia taki system w przeprowadzaniu płatności.Nie należy się martwić, gdyż jak wcześniej wspomniano, jest wiele banków uwzględniających ten system.

System BLIK jest bez wątpienia wygodną opcją ze względu na szybkie płatności w sklepach i wypłaty w bankomatach, do których potrzebny jest jedynie smartfon. Jednak system ten posiada również wyjątkowe opcje, które można wykorzystać do ułatwienia życia codziennego. Zaczynając od tego, że w systemie tym, możliwe jest przeprowadzania przelewów, bez podawania numeru konta. Taki przelew, można wykonać znając jedynie numer telefonu odbiorcy.

Kolejną rzeczą jest to, że za pomocą tego systemu, oprócz sklepów, można również dokonywać płatności w urzędach i na pocztach. Z posiadania systemu BLIK, wiążą się również rabaty, które można śledzić na stronach swoich banków.

Nie można również zapominać o istotnej zalecie systemu BLIK, jaką jest tworzenie czeków. Przekazanie pieniędzy docelowym osobom, można wykonać poprzez stworzenie czeku w aplikacji i następnie stworzenie do niego hasła. Następnie numer czeku i hasło, można wysłać docelowej osobie, która może wypłacić te środki, za pomocą bankomatów obsługujących BLIK lub zapłacić czekiem w sklepie. Taka opcja zapobiega długiemu czekaniu, jakiemu towarzyszą przelewy na które trzeba długo czekać.

Przeprowadzanie płatności w systemie BLIK oraz ile kosztuje korzystanie z niego.

Jest to prosta i wygodna czynność, jednak w celu zapoznania z tą funkcjonalnością, można wymienić poszczególne kroki, które towarzyszą płatnością w BLIK.

Czynności wykonywane w przypadku zapłacenia za zakupy, krok po kroku:

 • Wygenerowanie kodu BLIK w aplikacji mobilnej banku z którego korzystamy.
 • Przepisanie kodu do terminala płatniczego w wybranym sklepie.
 • Na koniec wystarczy potwierdzić transakcję w aplikacji mobilnej w której wygenerowaliśmy kod.

W przypadku wypłaty w bankomatach za pomocą aplikacji mobilnej, należy wymienić poszczególne czynności, krok po kroku:

 • Na ekranie urządzenia, należy wybrać opcję wypłaty BLIK lub wypłaty bez karty.
 • Następnie przepisać kod BLIK umieszczony w aplikacji.
 • Wybrać kwotę jaką chcemy wypłacić.
 • Na koniec potwierdzić wypłatę w aplikacji.

Jeśli chodzi o koszty związane z korzystania z systemu BLIK, należy wspomnieć, że dokonywanie płatności w sklepach jest bezprowizyjne. Natomiast koszty wypłaty w bankomatach, zależą od konkretnych banków, jednak często czynności ta jest darmowa, a gdy istnieją już jakieś opłaty, to nie przekraczają one kwoty, jaką płacimy przy wykorzystaniu karty. W przypadku nasuwających się pytań i zagadnień, szczegółowe informacje można znaleźć na stronie BLIKU:  https://blikmobile.pl/.

Zamieszczono w: blog