Wszystko co musisz wiedzieć o pożyczce rodzinnej

pozyczka dla rodzinyPożyczka rodzinna może być zarówno najlepszym, jak i najgorszym z możliwych rozwiązań problemów finansowych. Przed jej zawarciem warto się właściwie zabezpieczyć i zatroszczyć o wszelkie formalności. Czym jest pożyczka rodzinna? Od kogo można pożyczać? Poniżej odpowiedzi na te pytania

Co to jest pożyczka rodzinna?

Kiedy wpadamy w tarapaty finansowe, pierwszym i bardzo często najlepszym wyjściem jakie przychodzi nam na myśl jest pożyczenie pieniędzy od bliskich nam osób. To rozwiązanie zapewnić nam może brak lub tylko symboliczną sumę odsetek, a przede wszystkim elastyczność spłat należności.

Jednak przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu długu u rodziny należy dokładnie przemyśleć wszystkie „za” i „przeciw”. Pożyczanie od bliskich czasami jest problematyczne oraz zdarza się, iż doprowadza do rodzinnych sporów.

Mimo posiadanego zaufania do bliskich nam osób warto formalnie udokumentować sytuację zawarcia pożyczki. Ta czynność uchroni nas przed brakiem spłaty zadłużenia, jego niesystematycznością i konsekwencjami odkrycia pożyczki przez Urząd Skarbowy.

Od kogo możemy pożyczyć?

Pieniądze pożyczyć możemy tak naprawdę od każdego – od naszych najbliższych krewnych i dalszych znajomych. Jednak w sytuacji każdej z tych grup inna jest kwota zwolniona od podatku. Jedynym  przepisem wspólnym jest obowiązek przygotowania pisemnej umowy pożyczki (chodzi o sytuacje w których kwota jest większa niż 500 złotych).

W sytuacji osób najbliższych, czyli zaliczanych do I grupy podatkowej kwotą pożyczki, przy której nie potrzebujemy obawiać się o żadne formalności jest kwota o wartości 9637 złotych.

Do tej grupy bliskich zalicza się: obecny małżonek (małżonka), zstępni (czyli wnuki i dzieci, oraz pasierbica i pasierb), wstępni (czyli dziadkowie i rodzice oraz macocha i ojczym); rodzeństwo.

Osoby te mogą udzielić i przyjąć pożyczki rodzinne w wysokości 9637 złotych na 5 lat bez zamartwiania się o formalności (chodzi o zgłoszenie pożyczki do skarbówki oraz płacenia podatku).

W sytuacji pożyczek na sumę wyższą niż 9637 złotych osoby z przedstawionej powyżej grupy mogą ubiegać się o zwolnienie z opodatkowania (wówczas trzeba zgłosić pożyczkę do Urzędu Skarbowego w terminie 14 dni od momentu udzielenia pożyczki).

Drugą grupą bliskich są: teściowa i teść oraz synowa i zięć. Osoby te tak jak członkowie I grupy podatkowej mogą udzielać i pobierać pożyczki na kwotę o wartości 6937 złotych (na 5 lat) bez zgłaszania tej sytuacji do skarbówki.Jednak nie mają oni możliwości ubiegania się o zniesienie opodatkowania w sytuacji kiedy wartości pożyczki przewyższa 9637 zł.

Ostatnią grupą są pozostali, dalsi członkowie rodzinny i znajomi. W tej sytuacji można pożyczyć kwotę nie większą 5000 złotych (dotyczy jednej osoby) oraz nie więcej niż 25000 zł  (dotyczy wielu pożyczkodawców).

Jeżeli wartości pożyczek w tej grupie nie przekroczą powyżej wskazanych wartości w ciągu 3 lat to nie ma obowiązku zgłaszania ich do skarbówki i płacenia podatku.

Co powinna zawierać umowa pożyczki rodzinnej?

Umowa pożyczki na sumę mniejszą niż 500 zł może być zawarta w formie ustnej, pisemnej albo w postaci aktu notarialnego.

Jeśli natomiast wartość pożyczki jest kwotą o wartości 500 zł lub wyższą to powinna być ona potwierdzona pisemną umową.

W umowie tej powinny być określone: dane pożyczkodawcy oraz pożyczkobiorcy; termin i sposób przekazania pieniędzy; informacje, które dotyczą daty i sposobu zwrotu pożyczki oraz informacje, które dotyczą odsetek (jeśli są odsetki).

Zamieszczono w: blog