Ubezpieczenie pożyczki – opłacalne czy kosztowne rozwiązanie?

ochrona pozyczkiMałe pożyczki bardzo rzadko są ubezpieczane przez ich operatorów, czyli po prostu firmy pożyczkowe. Mniejsze kwoty to mniejsze ryzyko dużej straty finansowej, którą pokryłaby polisa. Jednak w przypadku większych sum sięgających kilkudziesięciu tysięcy złotych, ubezpieczenie jest nie tylko przydatne, ale często obowiązkowe. Koszty jednak spadają na samego klienta.

Przydatne narzędzie ochrony

Nie ma wątpliwości, że jako zabezpieczenie finansowe jest to opcja bardzo przydatna i pomocna, ale przede wszystkim praktyczna. Pozwala bowiem nie martwić się ryzykiem straty płynności finansowej, które wynika z różnych przypadków losowych. Mogą to być rzeczy tak prozaiczne jak czasowa choroba lub uraz eliminujący zdolność pracy (trwająca do 30 dni) lub długotrwałą niezdolność (trwającą powyżej miesiąca), ale również utrata pracy, czy poważna choroba wymagająca hospitalizacji. Standardem jest ubezpieczenie pożyczki na wypadek śmierci pożyczkobiorcy z przyczyn naturalnych lub na skutek nieszczęśliwego wypadku. Ubezpieczyciel wypłaca wtedy beneficjentowi kwotę zapisaną w umowie lub bezpośrednio przelewa ją na konto firmy pożyczkowej, spłacając od razu całe lub część zobowiązania.

Ubezpieczenie pożyczki – koszty

Kwota ubezpieczenia jest zależna od warunków umowy i wysokości pożyczki. Same koszty dzielone są na równomierne raty spłacane razem z radą za pożyczkę. Ubezpieczony nie musi więc pamiętać co miesiąc o dodatkowej wpłacie, lecz całość kosztów pokrywa od razu, co jest praktycznym i korzystnym logistycznie rozwiązaniem. Składka ubezpieczeniowa wbrew pozorom wcale nie jest taka wysoka, jak przedstawiają ją niektórzy specjaliści. W zależności od oferty waha się od 0,1 do 1 % całej kwoty zobowiązania. Łatwo więc policzyć, że w przypadku pożyczki na 10 tysięcy złotych kosz miesięczny to zaledwie od 10 do 100 złotych, przy czym ubezpieczenie zaczyna działać z chwilą podpisania umowy. Jeśli więc po wyjściu od ubezpieczyciela nieszczęśliwie złamie się nogę – już po trzech dniach można uzyskać pieniądze z tego tytułu.

Dlaczego warto?

W dużej mierze ubezpieczenie pożyczki na odpowiednią kwotę pozwala spać o wiele spokojniej i nie martwić się żadnymi nieprzewidzianymi sytuacjami. Większość osób wpada w długi z powodu niemożności spłaty zobowiązania wynikającej z utraty pracy czy choroby. Ubezpieczenie pozwoli całkowicie wyeliminować to niebezpieczeństwo. Niewielka miesięczna składka to gwarancja bezpieczeństwa finansowego, o którym warto pamiętać podczas podpisywania każdej umowy finansowej, niezależnie od jej kwoty.

Zamieszczono w: blog