Ubezpieczenie OC – nie tylko dla kierowców.

ubezpieczenie rodzinyPierwszym skojarzeniem, które przychodzi nam do głowy po usłyszeniu frazy ,,Ubezpieczenie OC”, są kierowcy. Większości z nas wydaje się, że dokładnie wiemy na czym ono polega. Wiemy, że jest to ubezpieczenie, które działa w przypadku kolizji na drodze lub innego rodzaju wyrządzonych przez nas krzywd. Naturalne jest, że kwestia jego posiadania przez kierowców jest regulowana przez zapisy prawne. Co jednak, jeżeli powiem ci, że ubezpieczenie OC może być wykorzystywane również przez osoby prywatne w innych dziedzinach życia? Niestety jest to niezwykle rzadka praktyka spotykana zazwyczaj wyłącznie wewnątrz kilku grup zawodowych. Jednak po zaznajomieniu się z korzyściami płynącymi z wykupu takiego świadczenia, być może ty również rozważysz taką decyzje.

Czym jest ubezpieczenie OC na życie?

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym nie różni się w swoich założeniach od tego przeznaczonego dla kierowców. Jest to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. W praktyce, odnosi się ono do sytuacji, w których wyrządzimy szkodę innej osobie. Ubezpieczenie OC odnosi się zarówno do strat zdrowotnych jak i materialnych. Przykładami sytuacji, w których poszkodowany może żądać od nas odszkodowania jest wiele: przypadkowe zniszczenie towaru w sklepie, zalanie mieszkania sąsiadów, nieumyślne potrącenie pieszego przez rowerzystę, zniszczenie jakiegoś przedmiotu przez nasze dziecko lub zwierze. Poszkodowany, zarówno w przypadku żądania zadośćuczynienia (za spowodowanie krzywdy fizycznej), jak i odszkodowania (zniszczenie mienia), prawdopodobnie będzie oczekiwał od pieniężnej zapłaty. Tutaj swoją rolę zaczyna odgrywać ubezpieczenie OC. Oczywiście, nie pomoże nam ono w uniknięciu konsekwencji, jednak pozwoli na uniknięcie wysokich wydatków.

Czy warto wykupić polisę OC?

Zainwestowanie w zakup Polisy OC może okazać się bardzo przydatne, w przypadku nieprzyjemnych zdarzeń. Obecnie znajdziemy je w ofercie niemalże każdej firmy zajmującej się ubezpieczeniami w Polsce. Różnić się one będą tylko elementami, które będzie obejmować umowa. Zastanawiając się nad wybraniem konkretnej oferty postaraj się przewidzieć wszystkie możliwe sytuacje, które mogą zajść w twoim życiu oraz w twojej okolicy. Dobre ubezpieczenie OC powinno obejmować jak najwięcej scenariuszy ponieważ nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, kiedy potrzebna będzie nam pomoc w opłaceniu szkody.

Wykupienie ubezpieczenia OC

Zakupienie polisy OC nie musi wiązać się z wieloma dodatkowymi spotkaniami z agentami ubezpieczeniowymi i dużą ilością dokumentów. Większość firm ubezpieczeniowych oferuje dzisiaj specjalne połączone oferty, które zawierają w sobie m.in. ubezpieczenia domu lub mieszkania, polisy turystyczne oraz właśnie ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Dodatkową korzyścią płynącą z takiego rozwiązania jest korzystniejsze zestawienie ceny niż w przypadku zakupu polisy osobno. Ceny podstawowych pakietów polisy OC zaczynają się już od kwoty 100 złotych rocznie, co przełoży się na sumę ubezpieczenia około 100 tysięcy złotych. W głównym stopniu, końcowa cena jest jednak  zależna od decyzji klienta. To on odpowiada za tworzenie umowy i wybieranie zdarzeń, które będą objęte ubezpieczeniem.

Zamieszczono w: blog