Pożyczki na dowód: wszystko co warto o nich wiedzieć

Nowoczesne pożyczki pozabankowe to produkty instant. Bardzo często w celu uzyskania kredytu musimy jedynie dokonać szybkiej rejestracji na stronie pożyczkodawcy, wypełnić krótki wniosek a następnie poczekać kilkanaście minut na weryfikację naszych danych w bazach oraz przelew środków na konto. Chociaż instytucje pożyczkowe bez wątpienia należą do pionierów branży FinTech w polskich realiach, to jednak na rynku wciąż możemy znaleźć bardziej tradycyjne odmiany pożyczek pozabankowych, jak na przykład znane od dawna pożyczki na dowód.

Czym różnią się te dwa warianty pozabankowych pożyczek? Postarajmy się odpowiedzieć na to pytanie.

Pożyczki na dowód: podstawowe informacje

Termin pożyczki na dowód można interpretować na dwa różne sposoby. Według bardziej ścisłej definicji termin ten odnosi się jedynie do tej kategorii kredytów, które zaciągamy poprzez bezpośrednią wizytę w stacjonarnym oddziale danej instytucji pożyczkowej. Określenie „na dowód” nie jest tutaj użyte bez uzasadnienia, ponieważ tego rodzaju pożyczki są dostępne już po podaniu pożyczkodawcy naszych najbardziej podstawowych danych osobowych.

Według szerszej definicji pożyczki na dowód będą oznaczać wszystkie rodzaje pożyczek pozabankowych, które cechują się bardzo łatwą dostępnością oraz wymagają jedynie absolutnego minimum formalności. Zgodnie z tą definicją do pożyczek na dowód można zaliczyć więc również na przykład szybkie pożyczki online. Co prawda, przy ich zaciąganiu nie musimy korzystać z dowodu osobistego w sposób bezpośredni(np. przesyłać skanu dowodu), jednak również tutaj klient ma do czynienia z niezwykle uproszczonym procesem weryfikacji dokonywanej przez firmę pożyczkową.

Pożyczki na dowód a weryfikacja zdolności kredytowej

Klienci korzystający z pożyczek na dowód i/lub szybkich pożyczek online często są przekonani, że łatwa dostępność tego rodzaju produktów finansowych oznacza de facto brak jakiejkolwiek weryfikacji zdolności kredytowej ze strony pożyczkodawcy. Oczywiście, takie założenie jest jak najbardziej błędne. Współcześnie nie istnieją instytucje pożyczkowe, które w ogóle nie sprawdzają potencjalnego klienta w bazach. Jedyna różnica w tym zakresie może polegać na tym, iż dana firma pożyczkowa np. sprawdza KRD, ale nie sprawdza bazy Biura Informacji Kredytowej.

Dodatkowo warto wspomnieć, że coraz większa liczba działających na polskim rynku instytucji pożyczkowych korzysta z nowoczesnej platformy Credit Check. A do tego dochodzi jeszcze weryfikacja poprzez takie aplikacje, jak Kontomatik albo Instantor, które służą nie tylko do potwierdzania danych osobowych klienta, ale również pobierają historię rachunku bankowego.

Co powyższe wiadomości oznaczają dla konsumenta? W żadnym wypadku nie należy zakładać, że uproszczony proces wnioskowania o pożyczkę pozabankową będzie oznaczał, iż pożyczkodawca nie dokona weryfikacji naszej zdolności oraz historii kredytowej.

Zamieszczono w: blog