Pożyczka dla zadłużonych, czyli alternatywa dla kredytu w banku

Według wciąż popularnego przeświadczenia posiadanie długów lub nawet negatywnej historii kredytowej całkowicie uniemożliwia uzyskanie jakiekolwiek kredytu albo pożyczki. Warto więc zaznaczyć, że tego rodzaju podejście jest uzasadnione jedynie w odniesieniu do oferty banków: tutaj klient z zadłużeniem lub negatywną historią w bazach typu BIK czy KRD rzeczywiście „nie ma czego szukać”. Na szczęście, sektor bankowy od dawna nie jest już monopolistą jeżeli chodzi o świadczenie pożyczek/kredytów. W ofercie współczesnych instytucji pożyczkowych klienci znajdą zaś również takie rozwiązania, jak pożyczki dla osób z zadłużeniem a nawet pożyczka z komornikiem.

Jednocześnie należy mieć świadomość faktu, że decyzja o przyznaniu pożyczki dla zadłużonych a także o finalnym kształcie oferty będzie zależeć od oceny kilku istotnych czynników. Dodatkowo, oferta instytucji pożyczkowych w tym zakresie jest dosyć zróżnicowana, o czym powiemy więcej w dalszej części tekstu.

Pozabankowa pożyczka dla zadłużonych

Co do zasady, pożyczka dla zadłużonych może zostać podzielona na dwie odrębne od siebie kategorie, a mianowicie:

  • 1. Pożyczki dla osób posiadających mniejsze długi i/lub negatywną historię w bazach
  • 2. Tak zwane pożyczki oddłużeniowe

W pierwszym przypadku najczęściej mamy do czynienia po prostu z ofertą tych pożyczkodawców, którzy cechują się nieco bardziej liberalnym podejściem do kwestii oceny zdolności kredytowej klienta. Ewentualne istniejące zadłużenie lub też negatywne wpisy w bazach mogą zostać przez pożyczkodawcę wzięte w nawias, o ile wykażemy realną zdolność do spłaty pożyczki dla zadłużonych na warunkach, o jakie wnioskujemy. Ten rodzaj pożyczek dla osób zadłużonych co do zasady nie wymaga żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Tym niemniej należy się liczyć z tym, iż pożyczkodawca może chcieć dokładnie sprawdzić naszą sytuację finansową. Więcej ciekawych informacji na temat pożyczek dla zadłużonych można znaleźć pod tym adresem: https://www.czerwona-skarbonka.pl/pozyczka-z-komornikiem-dla-zadluzonych/

Inaczej przedstawia się sytuacja jeżeli chodzi o tzw. pożyczki oddłużeniowe. W tym wypadku często używany jest termin pożyczka z komornikiem, ponieważ ten segment oferty firm pożyczkowych niejako z definicji jest adresowany do osób w trudnej sytuacji ekonomicznej. Pożyczki oddłużeniowej nie należy również mylić z kredytem konsolidacyjnym. Jak to działa? Pożyczkodawca udziela nam finansowania na spłatę już istniejących zobowiązań. Negatywna historia w bazach oraz zadłużenie nie będą stanowić przeszkody dla uzyskania pożyczki. Najczęściej wymagane będzie jednak jej zabezpieczenie, na przykład poprzez ustanowienie zastawu nieruchomości lub też przystąpienie do umowy poręczyciela.

Bezpieczeństwo pożyczek dla zadłużonych

Klienci często zastanawiają się, czy np. pożyczka dla zadłużonych to aby na pewno bezpieczny pomysł? Warto więc po raz kolejny przypomnieć, że istnieje znacząca różnica- zarówno formalna, jak i praktyczna- pomiędzy legalnie działającymi instytucjami pożyczkowymi a tak zwanymi parabankami. Pierwsza kategoria podmiotów to firmy działające zgodnie z Ustawą o Kredycie Konsumenckim oraz figurujące w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych przy KNF. W odniesieniu natomiast do parabanków niestety trudno mówić o jakiejkolwiek regulacji tego sektora, czasami nazywanego również szarą strefą.

Zamieszczono w: blog