Kredyt gotówkowy – jak sprawdzić ile dostanę?

zdolność kredytowaDecyzja o zaciągnięciu kredytu gotówkowego nie zawsze jest łatwa. Często ludzie wahają się, czy aby na pewno to rozwiązanie jest dla nich korzystne. Spłata kredytu może przecież być dla niektórych problematyczna. Osoby zdecydowane na ten krok muszą mieć więc przekonanie, że poradzą sobie z regularnym spłacaniem rat i nie odbije się to negatywnie na ich przyszłej sytuacji finansowej. Nie wszyscy mogą liczyć w bankach na takie same oferty kredytowe. Uzależnione jest to obecnie od wielu różnych czynników, przede wszystkim od ogólnej zdolności kredytowej klienta. Niektórzy mogą liczyć jedynie na pozabankowe pożyczki.

Sprawdzenie swojej zdolności kredytowej

Nie trzeba udawać się bezpośrednio do banku, aby móc sprawdzić swoją zdolność kredytową. W sieci internetowej istnieją specjalistyczne narzędzia, którymi można się posłużyć, są to tzw. kalkulatory zdolności kredytowej. Wprowadzenie do nich danych jest oczywiście anonimowe oraz niezbyt skomplikowane. W każdej chwili można ocenić swoją zdolność i stwierdzić, czy lepiej jest ją zwiększyć przed wizytą w banku, czy też może znajduje się ona na odpowiednim poziomie.

Przy korzystaniu z kalkulatora najważniejsze będzie wprowadzenie własnego dochodu. Inną zdolność będą miały osoby, które zarabiają miesięcznie 3 tysiące złotych, a inną takie, które mogą liczyć na zarobki rzędu 6 tysięcy złotych. Wpływ na zdolność ma też rodzaj umowy, w lepszej sytuacji znajdują się ludzie pracujący na etat, posiadający umowę o pracę. Zawsze można się więc postarać o jej uzyskanie u pracodawcy, jeśli tylko występuje taka możliwość. Nie oznacza to jednak, że osoby pracujące na umowę zlecenie lub też umowę o działo znajdują się na straconej pozycji. Jeśli mają one zatrudnienie np. od dwunastu miesięcy w tej samej firmie, wtedy też ich sytuacja jest klarowna i niektóre banki z pewnością pozytywnie odniosą się do złożonego wniosku o przyznanie kredytu gotówkowego. Dodatkowo trzeba jednak zadbać o swoją historię kredytową, aby nie była ona negatywna. Klienci nie mogą się też znajdować w rejestrach dłużników, ponieważ wtedy kredyt w wielu bankach nie zostanie im przyznany.

Rozmowa z bankierem

Jeśli ktoś nie jest przekonany, co do skuteczności działania kalkulatora zdolności kredytowej znajdującego się w Internecie zawsze może umówić się na rozmowę z bankierem. Takie spotkanie odbywa się jeszcze przed złożeniem wniosku kredytowego przez klienta. Specjalista wylicza zdolność kredytową klienta na podstawie zebranych dokumentów oraz danych przekazanych przez zainteresowanego.

Niekiedy zdolność kredytowa nie będzie pozwalała na zaciągnięcie kredytu w takiej kwocie, jaka będzie interesowała klienta. Wtedy można starać się o jej zwiększenie, np. przy pomocy:

  • zmiany miejsca zatrudnienia,
  • przejścia na korzystniejszą umowę,
  • zwiększenia swoich zarobków.

To tylko niektóre z przydatnych porad do których można się zastosować. Kluczem do sukcesu będzie jednak brak zaległości finansowych na swoim koncie, ponieważ jeśli się tam one pojawią, wtedy też klient na pewno nie będzie dla banku wiarygodnym partnerem.

Zamieszczono w: blog