Jak wybrać najlepsze konto dla młodych?

Konto bankowe to jeden z niezbędnych produktów, jakie każdy powinien posiadać. Szczególnie dla osób, które wkraczają w dorosłość i zaczynają dbać o swoje finanse. Specjalnie dla nich instytucje przygotowują tak zwane konto dla młodych. Dzięki takiemu rozwiązaniu, posiadacz rachunku uczy się poruszania w świecie pieniądza i nabywa umiejętności, przydających się w późniejszym życiu. Przeważnie wybór pierwszego konta jest decyzją na długie lata, dlatego warto się zapoznać z ofertą banków.

Czym jest konto dla młodych?

Obecne rozwiązania w systemach bankowości pozwalają dobrać konto do oczekiwań klienta. Rachunki dedykowane młodym działają tak samo jak konta dla dorosłych. Główna różnica polega na tym, że są one tańsze w użytkowaniu lub całkowicie bezpłatne. Instytucje szczególnie dbają o tą grupę klientów, mimo że nie przynoszą praktycznie żadnych zysków lecz mogą dostarczyć dużych przychodów w przyszłości.

Konto młodzieżowe można założyć już w wieku 13 lat. Najważniejszymi cechami takiego rachunku są:

  • brak dodatkowych kosztów za prowadzenie rachunków, przelewy, kartę czy bankowość internetową,
  • edukacja w zakresie oszczędzania poprzez oferowanie produktów, w tym usługi automatycznego oszczędzania,
  • preferencyjne warunki oprocentowania kont oszczędnościowych,
  • aplikacje mobilne,
  • oferty promocyjne banków, dzięki którym można zdobyć dodatkową gotówkę i inne nagrody,
  • inne korzyści, w tym konto walutowe lub karta wielowalutowa,
  • obsługa nowoczesnych form płatności.

Jak założyć konto dla młodych?

Osoba niepełnoletnia, posiadająca rachunek bankowy, musi liczyć się z tym, że wgląd do takiej usługi będą mieli jej opiekunowie aż do czasu osiągnięcia pełnoletniości. W tym czasie mogą oni blokować operacje oraz wyznaczać limit karty a maksymalna suma wypłaty gotówki nie może być wyższa niż 5000 złotych miesięcznie. Niepełnoletni może jednak samodzielnie otworzyć konto, tak samo jak inna osoba młoda. Można to zrobić na trzy sposoby:

  • wypełniając wniosek online i dołączając skan dowodu tożsamości lub legitymacji szkolnej i dowodu tożsamości opiekuna,
  • osobiście w placówce bankowej,
  • przez telefon.

Co ciekawe, niektóre instytucje oferują konto dla młodych do 30. roku życia. Taką ofertę motywują tym, iż obecnie osoby coraz później wchodzą na rynek pracy, po długim okresie studiów. Warto też uważać na to, co stanie się z rachunkiem po przekroczeniu odpowiedniego wieku. Wiele firm decyduje się na przekształcenie w standardowy rachunek, za prowadzenie którego trzeba płacić.

Podsumowując, najważniejszymi zadaniami konta dla młodych są budowanie świadomości finansowej i nauka oszczędzania i zarządzania pieniędzmi przed wkroczeniem w dorosłość. Ważną rolę odgrywa zachęcenie osób do korzystania z darmowych rachunków, kont oszczędnościowych, dzięki którym mogą spełnić swoje marzenie w przyszłości oraz wygodną bankowością elektroniczną. Dla studentów ciekawą propozycją jest otrzymanie zniżek od partnerów banków i niskie opłaty dodatkowe podczas podróży zagranicznych.

Zamieszczono w: blog