Jak przygotować plan finansowy na nowy rok i się go trzymać?

plan biznesowyPlan finansowy na nowy rok nie jest trudny do zrealizowania. Ważne jest to, jak podejdziemy do naszych finansów. Pamiętajmy, że plan roczny jest na naszym ostatnim miejscu w planowaniu wydatków. Najważniejsze są plany miesięczne, które złożą się na nasz ogólny plan na cały rok. Taki plan możemy wykonać sami w domu i o ile chcemy bazować jedynie na oszczędnościach na domowych wydatkach, nie musimy prosić o pomoc żadnego doradcy finansowego.

Aby wykonać taki plan będzie nam potrzebny jedynie zeszyt, długopis oraz ostatnie rachunki. Przyda się także kalkulator. Każdą kartkę zeszytu dzielimy na części: zyski, wydatki, niespodziewane wydatki, oszczędności, możliwe nowe źródła dochodu.

Zyski

Tu wpisujemy sumę naszych comiesięcznych wypłat. Jeśli jesteśmy freelancerami stwórzmy średnią naszych zarobków z całego roku – policzmy ilość wpłat na konto, stwórzmy z tego sumę i podzielmy przez 12. Będziemy wtedy wiedzieli ile zarabiamy średnio na miesiąc.

Wydatki

Tu zsumujmy wszystkie miesięczne wydatki. Bierzmy pod uwagę również te wydatki, które pojawią się nam w przyszłości. Wypiszmy ile musimy w danym miesiącu odłożyć dodatkowej gotówki, by starczyło nam na prezenty świąteczne, czy wyjazd na wakacje.

Niespodziewane wydatki

Tu zróbmy rubrykę, w której będziemy odkładali pieniądze na niespodziewane wydatki, np. na naprawę samochodu. Dowiedzmy się w naszym banku, czy możemy za darmo otworzyć dodatkowe konto, które będzie naszym kontem zapasowym w momencie, kiedy będziemy potrzebowali odłożyć na niespodziewane zdarzenia.

Oszczędności

Tu wpiszmy ile będziemy w stanie odłożyć pieniędzy. Jeśli okaże się, że nie jesteśmy w stanie odłożyć na tzw. czarną godzinę i zabrakło nam również na niespodziewane wydatki, należy wrócić do poprzednich rubryk i poszukać oszczędności. Należy sprawdzić ilość rachunków i możliwie zmniejszyć wydatki. Oszczędności na samym początku nie muszą być duże.

Możliwe nowe źródła dochodu

Jeśli mimo prób nie udało nam się znaleźć pieniędzy na oszczędności lub niespodziewane wydatki, musimy zastanowić się nad nowymi możliwymi źródłami dochodu. Może być to dodatkowy etat, czy dorabianie w domu tworząc np. grafiki, czy strony internetowe. Jest wiele firm, które zatrudniają na umowę zlecenie, oferując bardzo elastyczny grafik.Ostatecznie możemy sięgnąć po szybką pożyczkę.

Najważniejsze jednak, to tworzyć taki plan co miesiąc, przed naszą wypłatą. Po wypłacie często lubimy szybko wydawać zarobione pieniądze. Taki plan przyhamuje nasze zamiary i sprawi, że pomyślimy bardziej racjonalnie o finansach. Pamiętajmy, że aby nasz plan roczny się powiódł, musimy być konsekwentni i odkładać co miesiąc pieniądze na dany cel. Jeśli nasz plan roczny zakłada odłożenie np. 10 tysięcy złotych, to musimy pamiętać, by co miesiąc musimy odłożyć co najmniej 700 zł, by on się powiódł. Pamiętajmy również o pewnym zapasie pieniędzy w momencie, kiedy będziemy niezdolni do pracy. Możemy na takie wypadki również się zabezpieczyć, wykupując specjalne ubezpieczenie pracownicze, z którego będą nam wypłacane pieniądze w razie niespodziewanej choroby.

Zamieszczono w: blog