Do kogo skierowane są pożyczki bez BIG? Jak się o nie ubiegać?

Zaciągnięcie pożyczki pozabankowej nie jest tak skomplikowane jak wzięcie kredytu w banku. Firmy pożyczkowe weryfikują zdolność kredytową na nieco innych zasadach niż banki. Często proponują pożyczki bez BIG. Dla kogo jest to oferta i jak można ubiegać się o tego rodzaju pożyczki?

Na czym polegają pożyczki bez BIG?

W reklamach pożyczek pozabankowych można usłyszeć o pożyczkach bez BIK, ale nie każdy wie, o co w takiej ofercie chodzi. BIG to skrót odnoszący się do Biura Informacji Gospodarczej, w którym znajdują się dane o osobach niespłacających swoich zobowiązań. Taka oferta powinna więc zainteresować dłużników. To rozwiązanie proponowane przez firmy pożyczkowe konsumentom, którzy przez problemy z terminowym regulowaniem rachunków znaleźli się w jednym z biur informacji gospodarczych, bo w Polsce działa ich kilka. To wyspecjalizowane firmy, które występują pod różnymi nazwami, ale w każdej znajduje się skrót BIG. W biurach informacji gospodarczej pojawiają się dane o niezapłaconych rachunkach np. za gaz czy prąd oraz z powodu braku spłaty pożyczki czy jej raty. Pożyczkodawcy oferując pożyczki bez BIG, podkreślają, że przy weryfikacji wiarygodności finansowej konsumenta nie skorzystają z danych znajdujących się w BIG-ach. Taką możliwość mają tylko instytucje pozabankowe. One ustalają własne warunki w udzielaniu pożyczek i formułują własną politykę z zasadami oceny zdolności kredytowej.

Jeśli nie BIG, to jakie bazy sprawdzą firmy pożyczkowe?

Każdy, kto pilnie potrzebuje pieniędzy, ale widnieje w BIG, może liczyć na oferty pożyczek bez BIG. Otrzymanie potrzebnej gotówki może być jednak utrudnione, jeśli jego dane znajdują się również w innych bazach. Niestety dłużnicy na ogół napotkają trudności i nie będą mogli skorzystać z większości ofert. Firmy pożyczkowe muszą zabezpieczyć własny interes przed pożyczeniem pieniędzy osobom, które notorycznie nie oddają pożyczonych pieniędzy i zalegają z rachunkami. W tym celu dokonują oceny zdolności kredytowej. Choć ich spojrzenie w tej kwestii jest nieco odmienne od banków, a zasady są bardziej elastyczne, mogą sprawdzić dane w innych bazach. Nadal nie wszyscy, ale zdecydowana większość firm pożyczkowych sprawdza BIK. Wiele pożyczkodawców korzysta z bazy Credit Check, o której wielu konsumentów w ogóle nie słyszało. Znajdują się tam podobne dane, jak te w powszechnie kojarzonych bazach. Na ogół pożyczki, w których weryfikacja klienta odbywa się bez popularnych baz wśród konsumentów, mogą wymagać dodatkowego zabezpieczenia.

Jak się ubiegać o pożyczki bez BIG?

Informacje o niewielkim czy też przypadkowym długu widniejącym w BIG nie muszą nastręczać trudności w znalezieniu odpowiedniej oferty. Można je nawet znaleźć, gdy dług w BIG jest spory. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zapoznanie się wyłącznie z pożyczkami bez BIG. Takie oferty zawiera ranking pożyczki bez BIG i jest on dobrym źródłem informacji. Zawiera tak przydatne dla konsumenta dane jak:
  • wysokości pożyczki,
  • kosztach pożyczki,
  • terminach spłaty zobowiązania,
  • czasie wypłaty środków.
Wybierając konkretną ofertę, można przejść od razu do wypełnienia wniosku. O pożyczkę bez BIG można ubiegać się przez internet.
Zamieszczono w: blog