Czym się kierować wybierając konto osobiste?

Jednym z najważniejszych narzędzi służących nam do organizacji finansów jest rzecz jasna własne konto osobiste. Życie bez posiadania rachunku w banku w obecnych czasach wydaje się wręcz niemożliwe. Nie należy jednak ulegać pozorom. Z faktu, że własne konto bankowe stanowi rzecz absolutnie podstawową w żaden sposób nie wynika, że wybór najlepszej oferty należy do zadań łatwych. W rzeczywistości banki stosują bowiem różnego rodzaju sztuczki, na które klient powinien być szczególnie wyczulony.

Na co więc przede wszystkim należy zwracać uwagę wybierając konto osobiste? Jakie cechy posiada naprawdę dobry rachunek bieżący oraz w jaki sposób banki starają się kusić nas swoimi ofertami? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.

Dobre konto osobiste, czyli właściwie jakie?

Bardzo często klienci są przekonani, że zdecydowanie najważniejszym punktem przy wyborze oferty konta w banku jest opłata miesięczna. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że sam brak opłaty za prowadzenie rachunku to bynajmniej nie wszystko. Jakie więc dodatkowe koszty może generować konto osobiste? Przede wszystkim może to być opłata za korzystanie z karty płatniczej.

Banki często reklamują oferowane przez siebie karty w ramach kont osobistych jako „darmowe”, jednak najczęściej okazuje się, że darmowość karty płatniczej wymaga spełnienia określonych warunków. Z całą więc pewnością warto będzie dokładnie sprawdzić, jakie konkretnie wymogi trzeba spełnić, aby uniknąć miesięcznej opłaty za kartę. Nie bez znaczenia jest rzecz jasna także wysokość ewentualnej opłaty.

Kolejna istotna kwestia dotyczy korzystania z bankomatów. Przeważnie banki oferują darmowe wypłaty z bankomatów, jednakże po dokładniejszym przejrzeniu oferty szybko zauważymy, że opłata nie jest pobierana tylko w przypadku korzystania z bankomatów należących do naszego banku. Gdzie dokładnie tkwi problem w tym wypadku? Otóż nie wszystkie banki posiadają taką samą liczbę bankomatów na terenie Polski. Może się zdarzyć, że najbliższy „darmowy” bankomat w przypadku naszej oferty znajduje się na drugim końcu miasta. Nie trzeba chyba dodawać, że jest to okoliczność wyjątkowo niekorzystna. Pod uwagę warto wziąć zresztą nie tylko ilość bankomatów, lecz również wpłatomaty, które w wielu sytuacjach pozwalają na sporą oszczędność czasu(możemy dokonać wpłaty na konto bez odwiedzania placówki banku). Więcej informacji na temat dostępnych ofert kont osobistych można znaleźć tutaj:https://money24.pl/ranking-kont-osobistych/

Czy konto osobiste w promocji to dobry pomysł?

Była już mowa o tym, że działania marketingowe realizowane przez banki w wielu wypadkach nie obrazują w sposób rzetelny atrakcyjności i przystępności danej oferty. Znakomitym przykładem mogą być tutaj niestety oferty promocyjne. Bardzo często bank stara się skusić nas promocyjnymi warunkami. Problem polega na tym, że po zakończeniu okresu promocji nasze konto osobiste wraca do warunków standardowych. Te ostatnie zaś niekoniecznie muszą być atrakcyjne.

Jak więc należy postępować? Jeśli mamy do czynienia z ofertą promocyjną, zawsze powinniśmy sprawdzić również charakter oferty standardowej w wydaniu danego banku. W ten sposób już z góry będziemy wiedzieć, czy dana oferta rzeczywiście jest atrakcyjna, czy też może lepiej będzie wybrać ofertę standardową w innym banku, niż decydować się na wątpliwą promocję.

Zamieszczono w: blog