Czy dzieci odpowiadają za długi rodziców?

długi rodzicówRodzice bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, że zaciągane przez nich pożyczki oraz kredyty muszą być przez nich spłacone. W innym przypadku można narobić sporo problemów swoim dzieciom, ponieważ po śmierci rodzica większość długów nie przepadnie, a przejdzie na konto dziecka. Nie powinno się zostawiać po sobie takich przykrych niespodzianek, dlatego też w miarę możliwości każda osoba powinna brać odpowiedzialność za swoje czyny i jak najszybciej spłacić wszelkie zobowiązania finansowe. Oczywiście najczęściej dług przechodzi na dziecko wtedy, gdy nieświadomie przyjmie się go w formie spadku. Warto najpierw dowiedzieć się, czy rodzice nie mieli przypadkiem na koncie jakichś długów, ponieważ zawsze można zrzec się spadku i wtedy będzie dało się uchronić przed niespodziewanymi wydatkami, często sięgającymi kwot rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

Wierzyciele nie mogą żądać spłaty długów od dzieci

Wierzyciele nie mają jednak żadnych praw, aby żądać spłaty zadłużenia od dzieci. Nie jest to ta sama zasada, która występuje u małżonków. Jeśli nie ustanowi się intercyzy w małżeństwie, wtedy obowiązuje tzw. wspólnota majątkowa i współmałżonek będzie odpowiadał za długi drugiej osoby, na to nie ma się już większego wpływu. Dzieci są jednak przed tego typu przypadkami chronione, więc nie trzeba się tym martwić.

Gorzej sprawy mają się wtedy, gdy dziecko zdecyduje się na poręczenie pożyczki swoim rodzicom, a oni nie będą jej spłacać na czas. Pożyczka zaciągnięta np. w jakiejś firmie pozabankowej będzie musiała być przecież spłacona i przedstawiciele takiej firmy na pewno nie zlekceważą starań o należne im pieniądze. Dzieci swoim poręczeniem narażają się na spore kłopoty, dlatego każdy taki podpis trzeba dobrze przemyśleć i najpierw porozmawiać z rodzicami oraz przeanalizować wspólnie ich sytuację finansową. Jeśli nie będą oni w stanie spłacać pożyczki, wtedy na takie posunięcie nie powinno się decydować. Uniknie się poważnych kłopotów.

W razie wątpliwości najlepiej odrzucić spadek

Jeśli u dzieci pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane z przyjęciem spadku po rodzicach warto przysiąść na spokojnie i przeanalizować wszystkie za oraz przeciw. Wiadomo, że nigdy nie można być niczego pewnym, a zobowiązania finansowe nie należą do przyjemnych, dlatego ludzie się przed nimi wzbraniają. Dzieci nie żyjące na co dzień blisko ze swoimi rodzicami często nie wiedzą jaka była ich sytuacja materialna i wtedy pojawia się problem. Przyjęcie spadku może oznaczać:

  • konieczność spłaty pożyczki u wierzycieli, która została zaciągnięta przez rodziców,
  • przejęcie sporych długów po swoich rodzicach.

Jak widać wyraźnie spadek to nie tylko same korzyści. Oczywiście najczęściej rodzice zostawiają dzieciom jakieś dobra, w postaci pieniędzy lub nieruchomości, ale nie zawsze takie sytuacje występują w społeczeństwie. Trzeba być przygotowanym dosłownie na wszystko i w razie wątpliwości odrzucić spadek, aby nie żałować podjętej decyzji, która może pewne osoby zrujnować pod kątem finansowym.

Zamieszczono w: blog